Hasankeyfliler yeni konutlarına kavuşacak

Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santral (HES) Projesi nedeniyle su altında kalacak Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yaşayan vatandaşlar, inşası süren yeni konutlara taşınmak için gün sayıyor.

710 KONUT İNŞA EDİLECEK

Ilısu Barajı ve HES Projesi’nde, 31 Aralık 2017’de suyun tutulmaya başlanması planlanıyor. Su altına kalacak Hasankeyf’te yaşayan vatandaşlar için yeni yerleşim yerinde 710 konut inşa edilecek.

TÜRKİYE’NİN EN MODERN İLÇESİ OLACAK

Kaymakamlık, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Batman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu, 25 yataklı Hasankeyf Devlet Hastanesi, kütüphane gibi bir çok kurumun hizmet verdiği yeni yerleşim yerinde, 1 kilometre uzunluğundaki duble ve bölünmüş köprünün de önümüzdeki yıl tamamlanarak hizmete girmesi planlanıyor.

Hasankeyf’in tümüyle taşınmasıyla ilçe, tarihi ve kültürel dokusunun yanı sıra kültürel yarım adasıyla Türkiye’nin en modern ilçeleri arasında yerini alacak.

KAMU KURULUŞLARININ YÜZDE 90’I TAŞINDI

Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven yaptığı açıklamada, devletin ilçeye ayrı bir önem verdiğini, tarihi ilçede devletin çok büyük projeler hayata geçirdiğini söyledi.

“Kamu kurumlarının yüzde 90’ı yeni yerleşim yerine taşındı. Hak sahibi komisyonu başkanı olarak çalışmalarımızı bitirdik.” diyen Baygüven, 710 müstakil konut yapıldığını, 130 ile 150 metrekare arası kullanım alanına sahip, müstakil bahçesi olan konutların yapımının sürdüğünü belirtti.

KONUTLARIN YÜZDE 50’Sİ TAMAMLANDI

Konutların yaklaşık yüzde 50’sinin tamamlandığını, bölgede eşi emsali olmayan Kültür Merkezi’nin yapımının sürdüğünü dile getiren Baygüven, tarihi eserlerin merkeze taşınarak, burada sergileneceğini aktardı.

Yeni yerleşim yerinde 200 kişilik öğrenci yurdunun yapımına başlandığını bildiren Baygüven, esnaf için iş yerleri de yapıldığını, bu kişilerin yavaş yavaş yeni yerleşim yerine taşınacağını anlattı.

.fr{
float:right;
}
.vidyorum{
padding-top:0px;
margin-top:-20px;
font-size:10px;
font-weight: normal;
}
.testimonial-content{
padding:6px 10px 6px 10px;
}
.yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; }
.testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; }
.vybaslik{
color: #3f5fbf;
font-weight: bold;

}

function videoYonlendir(id){
window.open(“http://videonuz.ensonhaber.com/y/” + id);
}